پیروزی امام زمان (عج) بر کافران

پیروزی امام زمان , یکی از مسائلی که درباره مهدویت مطرح می‌شود، مسئله نحوه غلبه امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) بر مخالفان است. برای فهم صحیح این مسئله لازم است تا به دو سؤال پاسخ داده شود؛ اول: با وجود تسلیحات مدرنی که در اختیار مستکبران عالم قرار دارد، چگونه با شمشیر بر آنان غلبه می‌کند؟ دوم: اگر مراد از قیام با شمشیر، جنگ و خون‌ریزی نیست، پس حضرت چگونه بر تمام جهان مسلط می‌شود؟[۱]

پیروزی امام زمان , مهم‌ترین منبع برای یافتن پاسخ به این سؤالات روایات ائمه اطهار(علیهم‌السلام) است که از سوی پروردگار عالم برای هدایت انسان‌ها برگزیده شده‌اند. برخی از روایات اهل‌بیت(علیهم‌السلام) فضایی را از آن دوران ترسیم می‌کنند که ما را به پاسخ سؤالات خود نزدیک می‌گرداند. به این صورت که انسان‌ها در اثر تجربه‌ی حکومت‌های ستمگر، چنان به خودآگاهی می‌رسند[۲] که مجذوب فضایل امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و یارانش می‌شوند که از هر سو به حضرت پناه می‌آورند؛ به تعبیر پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) همانند زنبور عسل که به ملکه خود پناهنده می‌شوند، مردم نیز به حضرت پناه می‌برند[۳] و حکومت حضرت بر شرق و غرب عالم گسترش می‌یابد و نور اسلام جوامع بشری را روشن می‌کند.

پیروزی امام زمان

هنگام ظهور حضرت مهدی(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) ملکی از بالای سر او ندا می‌دهد که این مهدی خلیفه خداست، پس از او تبعیت کنید؛ در نتیجه مردم مقابل او خاضع می‌شوند و محبت او را درک می‌کنند و حکومت او بر شرق و غرب عالم حاکم می‌شود، تابوت سکینه بنی‌اسرائیل را از غار انطاکیه بیرون کشیده و نسخه‌های اصلی تورات را از کوه‌های اطراف شام استخراج کرده و به واسطه آن با یهودیان احتجاج و استدلال می‌کند و اکثر آنان مسلمان می‌شوند.[۴]

امیر المومنین(علیه‌السلام) فرمودند: «زمانی که منادی از آسمان صدا می‌زند که حق با آل محمد(صلی‌الله‌علیه‌وآله) است، حضرت مهدی(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) ظهور می‌کند و چنان اسمش بر زبان‌ها می‌افتد و محبتش بر دل‌ها می‌نشیند که غیر از اسم او اسمی بر زبان‌ها جاری نمی‌شود».[۵]

بهترین دلیل برای امکان تحقق حوادث آینده، وقوع حوادثی شبیه به آن، در گذشته است. تاریخ بشریت شاهد سقوط صدها حکومت مقتدر بوده است و در آینده نیز شاهد آن خواهد بود، به‌طور مثال در دوران معاصر، حکومت سلطنتی ایران که به پیشرفته‌ترین امکانات آن زمان مجهز بود، در مقابل اراده حضرت امام خمینی(رحمه‌الله) ـ که یکی از شاگردان مکتب اهل‌بیت (علیه‌السلام) بود ـ تسلیم شد و بدون درگیری قابل‌توجهی فرو پاشید و از بین رفت و حتی نام امام خمینی(رحمه‌الله) به‌ سرعت بر سر زبان‌ها افتاد و یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین نام‌های دوران معاصر شد.
نمونه دیگر آن‌هم فروپاشی نظام کمونیستی شوروی بود که بیش از هفتاد سال، بخش قابل‌توجهی از مردم جهان را در کام اسارت نظامی و ایدئولوژیک خود فرو برده بود. این حکومت ستمگر نیز که حتی حق خداپرستی که در ذات انسان‌ها قرار دارد را از مردم سلب می‌کرد، خودبه‌خود از بین رفت. با توجه به این دو مثال می‌توان گفت: این امر در مورد امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) که حجت خداوند بر بندگان و مظهر تجلی قدرت الهی است و مورد تأیید و یاری پروردگار می‌باشد، بسیار سهل و آسان است به‌طوری‌که حتی شک نیز در آن راه ندارد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد فرمایش امام باقر(علیه‌السلام) در مورد آیه ۴۴ سوره مبارکه انعام است که خداوند متعال در آن می‌فرماید: «فَلَمَّا نَسُوا ما ذُکِّرُوا بِهِ فَتَحْنا عَلَیْهِمْ أَبْوابَ کُلِّ شَیْءٍ حَتَّی إِذا فَرِحُوا بِما أُوتُوا أَخَذْناهُمْ بَغْتَةً فَإِذا هُمْ مُبْلِسُونَ [انعام/۴۴] آن‌گاه چون هشدارهایی که به آنان داده‌ شده بود را فراموش کردند درهای هر چیز (از نعمت و آسایش) را بر آنان گشودیم، و چون از داده‌ها دل‌شاد(و سرمست) شدند، ناگهان ایشان را (به عذاب) گرفتیم و آنان یک‌باره ناامید شدند.» حضرت در تفسیر این فراز از آیه «أَخَذْناهُمْ بَغْتَةً فَإِذا هُمْ مُبْلِسُونَ» می‌فرمایند: مراد از آن، قیام حضرت مهدی(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) که پس از این ظهور قدرت مستکبران به‌گونه‌ای فرو می‌ریزد که گویا از ابتدا وجود نداشته است.[۶]

هنگامی‌که کار به درگیری نظامی با مخالفان برسد، حضرت و یارانش در مقابل سلاح‌های پیشرفته دشمنان از دو مزیت ویژه بهره می‌برند. اول: علاوه بر اینکه شخص امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) عالم‌ترین فرد زمان خود است و نه تنها از تمام دانش بشر آگاهی دارد بلکه دامنه علم حضرت بسیار فراتر از دانش بشر در آن زمان است؛ بسیاری از یاران حضرت هم از بزرگ‌ترین دانشمندان زمان خود هستند[۷] که به علوم و فنون مختلف اشراف دارند و با سلاح علم دانش می‌توانند بر فنّاوری‌های پیشرفته غلبه کنند.
دوم: امدادهای الهی[۸] است که نصیب حضرت و یارانش می‌شود و بی‌تردید وقتی خداوند گروهی را یاری کند فتح و پیروزی از آن آنان خواهد بود. اما در مورد کیفیت مقابله حضرت و یارانش با سلاح‌های پیشرفته، نمی‌توان به طور قطع به مطلبی اشاره کرد، زیرا هم امکان دارد که امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) با استفاده از علم خود یا حتی بهره‌گیری از امدادهای الهی تمام سلاح‌های مدرن را از کار بیاندازد و جنگ با سلاح‌های قدیمی صورت گیرد و یا این‌که حضرت تجهیزات مدرن‌تری را در اختیار داشته باشد که به کمک آن‌ها بر دشمنان غلبه کند.

در نتیجه پیروزی امام زمان : در دوره آخرالزمان اکثر مردم که از ظلم و ستم به ستوه آمده‌اند به امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) می‌پیوندند و علم سرشار حضرت و یارانش به همراه امدادهای الهی باعث غلبه و پیروزی ایشان بر مستکبران و متجاوزان است.

برای مطالعه بیشتر به این کتاب‌ها مراجعه نمایید.
۱٫ «مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم» اثر مرحوم آیت‌الله سید محمدتقی موسوی اصفهانی.
۲٫ « مهدویت رویکردها و چالش‌ها» نوشته مهدی مهریزی.
۳٫ «حضرت مهدی (عج) در روایات شیعه و اهل سنت» اثر احمد علی طاهری.
۴٫  «کمال الدین و تمام النعمه» اثر شیخ صدوق.

______________________________
پی‌نوشت
[۱]. قیام بالسیف و انتقام از دشمنان، در قیام امام زمان(عج)
[۲]. برای مطالعه بیشتر بنگرید به: خستگی از ظلم، زمینه‌ساز ظهور.
[۳]. إثبات الهداة بالنصوص و المعجزات‏، حر عاملی، انتشارات اعلمی، بیروت، ۱۴۲۵ق، ج۵، ص۲۷۱٫
[۴]. ینابیع الموده، سلمان بن ابراهیم قندوزی، تحقیق سید جمال اشرف حسینی، دارالاسوه، قم، ج۳، ص۲۴۴٫
[۵]. کنزالعمال، متقی هندی، تحقیق شیخ بکری حیانی و همکاران، موسسه الرساله، بیروت، ج۱۴، ص۵۸۸٫
[۶]. الزام الناصب فی اثبات الحجه الغائب، تحقیق سید علی عاشور، موسسه اعلمی، بیروت، ج۱، ص۵۸٫
[۷]. برای مطالعه بیشتر بنگرید به: علم امام زمان و یارانش.
[۸]. برای مطالعه بیشتر بنگرید به: امدادهای الهی در قیام امام زمان.