دیوار مرزی یونان و ترکیه

دیوار مرزی یونان و ترکیه

اروپا – محمود فاضلی

یک شرکت یونانی که ساخت دیوار در مرز زمینی یونان و ترکیه را از ماه آوریل سال جاری بر عهده گرفته بود، اعلام کرد تا آخر ماه نوامبر ساخت این دیوار آماده خواهد شد. بودجه ساخت این دیوار ۲/۳ میلیون یورو اعلام شده است. این دیوار بمنظور جلوگیری از ورود مهاجرین غیر قانونی از ترکیه به یونان ساخته می شود. این تصمیم به منظور بستن راه ورود مهاجران غیرقانونی به اروپا اتخاذ شده است. طول این دیوار ۱۰ کیلومتر است و ارتفاع آن به دو و نیم متر می‌رسد. علاوه بر این بر روی دیوار، از دو ردیف سیم خاردار مجهز به شوک الکتریکی و همچنین ۲۴ دوربین مداربسته جهت کنترل مرزهای دو کشور استفاده خواهد شد.

ابتدا قرار بود طول این دیوار ۲۰۶ کیلومتر باشد که بدنبال مخالفت های داخلی طول آن به ۱۰ کیلومتر کاهش یافت. مسئولین یونانی بارها اعلام داشته اند «یونان با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا در زمینه ممانعت از ورود مهاجران همکاری مناسبی داشته و قصد دارد در مرحله کنونی دیواری را به منظور حل و فصل مشکل ورود غیر قانونی مهاجران احداث کنیم. همکاری در مرزبانی بین کشورهای عضو اروپای متحد به خوبی انجام می‌شود و اکنون ما برای جلوگیری از مهاجرت‌های غیر قانونی در حال طراحی یک نقشه‌ جامع هستیم. البته مدل چگونگی حصار کشی بسیار بحث برانگیز است. برخی مدل بین مرزهای مکزیک و آمریکا را مطرح می‌کنند و البته باید دید که کمسیون اتحادیه اروپا چه می‌خواهد و چه می‌تواند عمل کند».

اراضی مسطح «Evros» و نیز رودخانه‌ ترکی «Meric» و دلتای آن، مرزهای مشترک دو کشور است. یونان در گذشته از آژانس مرزبانی اتحادیه اروپا برای (نقشه‌ی هوایی مرزی) و حفاظت مرزی درخواست کمک کرده بود و همکاری آژانس با ۲۰۰ نفر از مسئولین مربوطه‌ یونانی در این زمینه آغاز شد. مقامات اتحادیه اروپا برای کنترل مرزها و هم چنین پذیرش و کنترل مهاجرین در اردوگاه‌های پناهندگی به یونان کمک خواهد کرد. سازمان های حقوق بشر بارها از سیاست‌های آتن درباره‌ پناهندگان و نوع رفتار با آنها شدیداً انتقاد کرده اند. مهاجرین غیر قانونی آفریقایی پیش از این از طریق مدیترانه و با قایق وارد یونان می‌شدند، اما اکنون مرزهای زمینی ترکیه را ترجیح می‌دهند.

براساس آمار موجود، تنها در سال ۲۰۱۱ میلادی بیش از ۵۵ هزار مهاجر غیرقانونی در مرز یونان با ترکیه دستگیر شده‌اند. در سال ۲۰۱۰ روزانه ۲۰۰ مهاجر از ترکیه به یونان وارد می‌شدند. سالانه حدود ۱۳۰ هزار مهاجر از مرزهای زمینی و دریای یونان عبور می کنند. اکثر این مهاجران به صورت غیرقانونی از ترکیه خود را به یونان می رسانند. مقامات دولتی یونان اعلام داشته اند که از نیمه سال ۲۰۱۳ در سراسر این کشور حدود ۵۰ ارودگاه ساخته می شود. هدف این اردوگاهها علاوه بر اسکان مهاجران غیرقانونی اقامت زلزله زدگان نیز پیش بینی شده است. آتن تلاش دارد این گروه از مهاجرین را بشکل داوطلبانه به کشورهایشان بازگرداند. ۸۰ درصد مهاجران غیر قانونی در اتحادیه اروپا از طریق یونان به کشورهای اروپایی می‌روند و بسیاری از آن‌ها از طریق دریا به ایتالیا عزیمت می کنند.

روزانه ۲۰۰ مهاجر غیر قانونی از مرزهای مشترک وارد یونان می‌شوند. آمارهای متفاوتی برای تعداد مهاجرین غیر قانونی در یونان ارائه می شود که اغلب آنها از کشورهای پاکستان، افغانستان، عراق و شمال آفریقا هستند. یونان حتی مدعی است حضور بیش از حد مهاجرین غیرقانونی در این کشور در چند مرحله این کشور را در آستانه اخراج از حوزه شینگن قرار داده است. از نگاه تعدادی از کشورهای اروپایی، این اتحادیه باید این توانایی را داشته باشد تا هرکشوری را که در حوزه شینگن نمی تواند کنترل جدی بر مرزهایش داشته باشد، مجازات کند.

پس از تشکیل اروپای متحد و اضافه شدن کشورهای ضعیف اروپای شرقی به اروپا از یک سو و آغاز بحران‌های مالی از سوی دیگر، اروپای متحد، اخراج اتباع کشورهای دیگر، عدم پذیرش پناهندگی و اعطای امتیاز برای خروج خارجی‌های مقیم قانونی را در دستور کار خود قرار داده است. بدیهی است که با شدت گرفتن برنامه ریاضت اقتصادی یونان، این سیاست بیش از پیش اعمال خواهد شد. بروز بحران مالی شدید در یونان و آمار بیکاری در این کشور و تقاضای کمک از صندوق اتحادیه‌ اروپا که طبق قوانین مجبور به انجام آن بود، آتن را مجبور به اجرای سیاست های سختگیرانه علیه مهاجرین نموده است.

وزیر وقت «حمایت از شهروند» یونان در گذشته از اروپا خواسته بود بستر مناسب برای اجرای عملی موافقتنامه های موجود را فراهم سازد. از دیدگاه یونان «برای حفاظت از مرزها، کشورهای همسایه نیز باید همکاری کنند. ترکیه مرزهای خود را حفاظت نمی کند. مبارزه با مهاجرت وظیفه همه کشورهای عضو اروپا است. دولت آتن قصد دارد با احداث حصار مانع از ورود مهاجران غیرقانونی از طریق مرزهای ترکیه به یونان شود». گفته می شود که روزانه حدود ۲۰۰ مهاجر غیرقانونی از طریق مرز مشترک بین دو کشور وارد یونان شده و از این کشور به عنوان دروازه ای برای ورود به دیگر کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا استفاده می کنند. از آنجا که مهاجرت از طریق خاک ترکیه به یونان از راه های زمینی انجام می گیرد، هرچند سیاست دیوار حائل در مرزهای بین دو کشور می تواند توجیه پذیر تلقی شود اما انتظار می رود موضوعات جدیدتری به موارد مورد تنش میان دو کشور افزوده شود.

در میان کشورهای اروپایی کامرون نخست وزیر انگلیس تائید می کند مسئله مهاجرت های غیرقانونی یونان را تحت فشار قرار داده است. انگلیس از تقویت ارگان هایی چون Frontex (آژانس حفظ امنیت مرزهای اتحادیه اروپا) که در زمینه مقابله با مهاجرت غیر قانونی فعالیت می کنند، حمایت می کند. ایجاد حصار در مرزهای یونان و ترکیه یکی از شروط اتحادیه اروپا برای کمک مالی به یونان در مبارزه با مهاجرت‌ها است. بنا به آمار ارائه شده از سوی Frontex در دوره دسامبر – اکتبر سال گذشته، تعداد ۳۰ هزار پناهنده بطور غیر قانونی وارد مرزهای اتحادیه اروپا شده اند. بنا به این آمار ۷۵ درصد از این تعداد با عبور غیرقانونی از مرز ترکیه – یونان وارد کشورهای اتحادیه اروپا شده اند. در هفته گذشته نیز یک گروه ۱۲۰ نفره از مهاجران غیرقانونی در نزدیکی جزیره کیترا در جنوب یونان از سوی گارد ساحلی این کشور دستگیر شدند. سخنگوی نیروهای گارد ساحلی یونان مدعی شد این گروه به سبب گرفتار شدن قایق حامل آنها در آبهای متلاطم درخواست کمک کرده بود.

منبع: بررسی استراتژیک

۴۹۴۹


دانلود
  دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>